Bóle głowy
ból głowy

2024-10-02

Częste, nawracające i dokuczliwe bóle głowy nie muszą wcale być migreną. Najczęściej ból głowy spowodowany jest problemem w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Złe ustawienie i długotrwałe, statyczne pochylenie głowy oraz wysunięcie jej do przodu (np. przy pracy z komputerem) jest przyczyną rozciągnięcia więzadła i cofnięcia zęba obrotnika (jest to część drugiego kręgu szyjnego).  Powoduje to ucisk na oponę twardą – bezpośrednia przyczyna bólu głowy.

Objawy towarzyszące

  • ból głowy nasilający się przy pochylaniu głowy
  • zawroty głowy
  • nudności
  • mroczki przed oczami

Leczenie bólów głowy

  • terapia manualna
  • kinesiotaping

UWAGA!!! Zanim podejmiesz leczenie neurologiczne i zaczniesz przyjmować silnie działające leki przeciwko migrenie, sprawdź u dobrego terapeuty manualnego czy przyczyna Twoich bólów głowy nie tkwi w kręgosłupie szyjnym. Test jest bardzo prosty i szybki.

Rehabilitacja w bólach głowy

Zastosowanie technik retrakcyjnych mających na celu zlikwidowanie ucisku zęba obrotnika na oponę twardą. Zabieg trwa kilka minut i efekt jest natychmiastowy. Ponadto pacjent otrzymuje instruktaż jak zapobiegać nawrotom, a w razie pojawienia się bólu dowie się jak sobie z nim samodzielnie poradzić. 

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej