Dyskopatia – co to jest?
Dyskopatia

2024-10-04

Dyskopatia, jest to bardzo częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie zwane „wypadaniem dysku”.
Kręgosłup człowieka zbudowany jest z kręgów, pomiędzy którymi znajduje się krążek międzykręgowy (łac. discus intervertebralis), stąd potocznie mówi się o dysku. Zbudowany on jest z centralnie leżącego jądra miażdżystego i obwodowo leżącego pierścienia włóknistego. Jądro miażdżyste jest półpłynną masą, utrzymywaną przez sieć bezwładnie ułożonych włókien kolagenowych. Pierścień włóknisty składa się z 12-20 koncentrycznie ułożonych warstw włókien kolagenu, które otaczają jądro miażdżyste.
Podczas zginania kręgosłupa jądro przemieszcza się ku tyłowi a pierścień ulega rozciągnięciu. Dyskopatia pojawia sie wtedy gdy osłabiony pierścień włóknisty w części tylnej częściowo popęka. Może się tak stać np. z powodu zbyt nagłego zgięcia kręgosłupa, długotrwale utrzymywanej pozycji w pochyleniu, zgięcia z dużym obciążeniem czy urazu. Wtedy jądro miażdżyste uwypukli popękany pierścień uciskając na nerw lub oponę twardą co może dawać objawy bólowe. Nazywa się to wtedy przepukliną jądra miażdżystego.

Objawy dyskopatii

Objawy dyskopatii uzależnione są od miejsca uszkodzenia (część szyjna, piersiowa czy lędźwiowo – krzyżowa kręgosłupa):

  • niedowład lub osłabienie mięśni
  • ból miejscowy karku, między łopatkami lub w części lędźwiowej
  • ból za mostkiem opasujący klatkę piersiową (może być mylony z  zawałem serca)
  • bóle głowy (bardzo często mylone z migreną)
  • mrowienia, drętwienia promieniujące do rąk i nóg (rwa ramienna lub kulszowa)
  • uczucie pieczenia w okolicy karku, pleców, między łopatkami
  • uczucie sztywności mięśni kręgosłupa

Leczenie dyskopatii

  • Rehabilitacja – terapia manualna

UWAGA!!! Masaż oraz metody fizykoterapii tj. pole magnetyczne, laser, prądy, krioterapia itp. powinny być stosowane tylko jako metody pomocnicze. Nie wyleczą przyczyny, nie rozwiążą problemu, mają tylko chwilowe działanie przeciwbólowe. Objawy wrócą bardziej nasilone.

  • Leczenie operacyjne – w skrajnych przypadkach gdy dojdzie do całkowitego przerwania pierścienia włóknistego lub gdy przyczyna nie jest mechaniczna konieczny może być zabieg operacyjny.

UWAGA!!! Operacje neurochirurgiczne to bardzo poważne zabiegi obciążone dużym ryzykiem. Zawsze zanim się poddamy operacji trzeba spróbować terapii manualnej jako nieinwazyjnej metody leczenia.

  • Niesterydowe leki przeciwzapalne w fazie ostrej
  • Przeciwbólowe i przeciwzapalnie okłady z zimna

Rehabilitacja dyskopatii

Rehabilitacja – stosowanie technik terapii manualnej czyli manipulacji, mobilizacji, stretchingu (rozciąganie), neuromobilizacji oraz kinesiotapingu. Ich celem jest zredukowanie przepukliny czyli zmniejszenie lub zlikwidowanie ucisku na nerw lub oponę twardą.
Terapia manualna usuwa przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. Jeśli pacjent będzie się stosował do zaleceń terapeuty oraz podda się systematycznemu leczeniu możliwe jest całkowite wyleczenie bez nawrotów.

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej
Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest stanem poważnym i nie należy go lekceważyć. Więzadło krzyżowe ma za zadanie połączenie kości piszczelowej z udową oraz utrzymanie stawu kolanowego w stabilnej pozycji. Do naderwania czy nawet zerwania więzadła krzyżowego dochodzi zawsze pod wpływem urazu.

czytaj dalej