Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

2024-10-03

Co to jest hallux ?

Hallux (łac. hallux valgus, pol. paluch koślawy) to choroba częściej dotykająca kobiet. Jej przyczyną są za wąskie, za ciasne buty na wysokim obcasie, nadwaga, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej a także predyspozycje w budowie stopy  (słabsza budowa mięśniowo – stawowo – więzadłowa). Wysoki obcas powoduje wieksze obciążenie przedniej części stopy a wąski nosek obuwia ustawia palce stopy, szczególnie paluch w nieprawidlowej pozycji.

Objawy halluxa

– deformacja palucha stopy
– stan zapalny w okolicy stawu przy nasadzie palucha
– pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia
– ból w okolicy modzeli w podeszwie stopy

Leczenie halluxów

Przy niewielkich deformacjach leczenie poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, walkę z nadwagą oraz rehabilitacjęRehabilitacja jest metodą nieinwazyjną, ale jest długotrwała i żmudna, niemniej przy zachowaniu konsekwencji – skuteczna.
Przy dużych zniekształceniach leczenie operacyjne.

Rehabilitacja halluxów

Rehabilitacja polega na doprowadzeniu do najbardziej fizjologicznego ustawienia kości w stawie śródstopno – paliczkowym palucha. Stosuje sie techniki mobilizacji, trakcji, stretchingu, które w sposób mechaniczny korygują ustawienie w stawie. Aby utrwalić osiągnięte efekty stosuje się także techniki kinesiotapingu.

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej
Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest stanem poważnym i nie należy go lekceważyć. Więzadło krzyżowe ma za zadanie połączenie kości piszczelowej z udową oraz utrzymanie stawu kolanowego w stabilnej pozycji. Do naderwania czy nawet zerwania więzadła krzyżowego dochodzi zawsze pod wpływem urazu.

czytaj dalej