Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!
skutki kręgarza

2024-10-03

Kręgarstwo ma swoje korzenie w medycynie ludowej.
Nie ma nic wspólnego z terapią manualną ani rehabilitacją.
Kręgarze to najczęściej niewykształceni medycznie, samozwańczy fachowcy, których praktyki mogą wywołać tragiczne skutki. Lekarz czy fizjoterapeuta nigdy nie będzie nazywał siebie kręgarzem. Aby leczyć konieczna jest gruntowna wiedza na temat anatomii i fizjologii człowieka a także mechanizmy, które rządzą organizmem ludzkim. Kręgosłup to niezwykle ważna część naszego ciała. Rdzeń kręgowy znajdujący się w środku odpowiedzialny jest za przewodzenie bodźców pomiędzy mózgiem a układem obwodowym. Osoby nie mające wiedzy z tego zakresu mogą uszkodzić nasz organizm bezpowrotnie.
 

Ale znajomemu pomógł…

To, że niektóre osoby po wyjściu z gabinetu kręgarza czują się lepiej niczego nie dowodzi. Jest wielu ludzi, którzy kiedy bardzo w coś wierzą poddają się autosugestii i rzeczywiście ich stan się poprawia (na chwilę) lub może się zdarzyć, że kręgarzowi uda się jeden czy kilka zabiegów. To nie jest wystarczający powód, żeby ryzykować własne zdrowie. 10 razy się uda, a ten jeden nie. Korzystając z usług kręgarza idziesz tam na własną odpowiedzialność. Jeśli coś Ci się stanie – nie masz szans na żadne odszkodowanie ani wygraną w sądzie. 

Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kręgarstwo

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej
Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest stanem poważnym i nie należy go lekceważyć. Więzadło krzyżowe ma za zadanie połączenie kości piszczelowej z udową oraz utrzymanie stawu kolanowego w stabilnej pozycji. Do naderwania czy nawet zerwania więzadła krzyżowego dochodzi zawsze pod wpływem urazu.

czytaj dalej