Łokieć tenisisty – co to jest?
łokieć tenisisty

2024-10-03

Łokieć tenisisty, to stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis. Choroba raczej związana jest z pracą przy komputerze, w zawodach, które wymuszają powtarzające się ruchy nadgarstka (np. stomatolodzy), przy czynnościach często powielających ruch „wkręcania śruby”.

Objawy łokcia tenisisty

  • ból łokcia promieniujący do przedramienia
  • osłabienie uścisku dłoni
  • ból w trakcie uścisku dłoni
  • wypadanie przedmiotów z ręki
  • ból powoduje dźwiganie ciężarów, odbieranie telefonu itp. 

Leczenie łokcia tenisisty

  • rehabilitacja – terapia manualna
  • ostrzyknięcie okolic nadkłykcia lekiem sterydowym

Rehabilitacja łokcia tenisisty

rehabilitacji pacjentów z łokciem tenisisty stosuje się kilka metod terapii manualnej m.in. medycyna ortopedyczna wg Cyriaxa, mobilizacje z ruchem wg. Mulligana, neuromobilizacje, kinesiotaping.
Terapia ma na celu wytworzenie blizny uszkodzonego miejsca wraz ze stopniowym wydłużaniem ścięgna do stanu fizjologicznego. Rehabilitacja zwykle trwa 4 – 6 tygodni i kończy sie całkowitym wyleczeniem.

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest stanem poważnym i nie należy go lekceważyć. Więzadło krzyżowe ma za zadanie połączenie kości piszczelowej z udową oraz utrzymanie stawu kolanowego w stabilnej pozycji. Do naderwania czy nawet zerwania więzadła krzyżowego dochodzi zawsze pod wpływem urazu.

czytaj dalej