Naderwanie ścięgna achillesa
ścięgno achillesa

2024-10-03

Ścięgno achillesa, inaczej piętowe jest największym ścięgnem w naszym organizmie. Łączy ono w dole dwa mięśnie łydki: brzuchaty oraz płaszczkowaty i przyczepia się na guzie piętowym. Naderwanie lub nawet zerwanie ścięgna achillesa może być następstwem urazu lub nadmiernego wysiłku polegającego na powtarzaniu jednego ruchu np. długotrwałe chodzenie po nierównej nawierzchni.

Objawy naderwanego ścięgna achillesa

  • silny ból nad piętą w momencie urazu
  • ograniczenie ruchomości
  • ograniczenie lub uniemożliwienie obciążania stopy np. przy chodzeniu
  • obrzęk i krwiak nad piętą
  • bolesność dotykowa chorego miejsca
  • niemożność stawania na palcach

Leczenie naderwanego ścięgna achillesa

  • rehabilitacja – terapia manualna
  • okłady z zimna w celu p/bólowym, p/obrzękowym i p/zapalnym
  • w początkowej fazie stosowanie wkładki podnoszącej piętę tak, aby skracając mięsień trójgłowy łydki nie rozciągać ścięgna achillesa
  • przy całkowitym zerwaniu ścięgna achillesa – leczenie operacyjne

Rehabilitacja naderwanego ścięgna achillesa

Rehabilitacja naderwanego ścięgna achillesa ma na celu wytworzenie blizny w miejscu uszkodzenia a następnie uelastycznienie i rozciągnięcie ścięgna. Stosuje się rehabilitację metodą Cyriax, Kaltenborn – Evjenth, PNF, kinesiotaping.

Rys.1 Całkowite zerwanie ścięgna Achillesa

Rys.2 Ścięgno achillesa

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej
Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego

Naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest stanem poważnym i nie należy go lekceważyć. Więzadło krzyżowe ma za zadanie połączenie kości piszczelowej z udową oraz utrzymanie stawu kolanowego w stabilnej pozycji. Do naderwania czy nawet zerwania więzadła krzyżowego dochodzi zawsze pod wpływem urazu.

czytaj dalej