Skręcenie kostki, stawu skokowego – co robić?
skręcona kostka

2024-10-03

Schorzenie jest zawsze spowodowane urazem w wyniku którego dochodzi do przeciążenia stawu przy nieodpowiednim ułożeniu. Przyczyną może być np. nieprawidłowe stąpnięcie czy upadek. Podczas przeciążenia może dojść do naderwania lub zerwania więzadeł okolic stawu a nawet do złamania kości. Urazom stawu skokowego sprzyja nadwaga, uprawianie sportu przy słabej kondycji fizycznej, złe obuwie.

Objawy skręcenia kostki

  • silny ból w okolicy stawu skokowego
  • obrzęk
  • krwiak
  • nadmierne ocieplenie ww. miejsca

Nieleczone skręcenie stawu skokowego może spowodować długotrwałe i poważne konsekwencje tj. przewlekłe ograniczenie ruchomości stawu, niebezpieczeństwo wczesnego wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, długotrwałą niestabilność stawu prowadzącą do kolejnych skręceń.
 

Leczenie skręcenia kostki

  • okłady zimne np. kostki lodu owinięte w cienką tkaninę
  • stosowanie leków przeciwobrzękowych np. okłady z altacetu
  • można usztywnić ale tylko na kilka dni – szybko dotrzeć do dobrego terapeuty manualnego
  • rehabilitacja

Rehabilitacja skręconej kostki

Dobry terapeuta potrafi ocenić jak poważne skutki wywołało skręcenie stawu skokowego i w zależności od diagnozy podejmie odpowiednie leczenie.
Leczenie polega na stosowaniu specyficznych technik manualnych  t.j. głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje, manipulacje. Działania  te zapobiegają sklejeniu więzadeł, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność , pomagają w szybszym tworzeniu się blizny przywracając odpowiednią funkcję w stawie.  

Gabinet terapii manualnej

Dariusz Galardziak

mgr fizjoterapii

Inne poradniki oraz artykuły…

Dyskopatia – co to jest?

Dyskopatia – co to jest?

Częste schorzenie krążka międzykręgowego potocznie określane jako „wypadanie dysku” lub rwa kulszowa. Dyskopatia pojawia się gdy osłabiony pierścień otaczający jądro miażdżyste częściowo popęka i jądro krążka utworzy wypuklinę, która zacznie uciskać na nerw lub oponę twardą.

czytaj dalej
Co to jest rwa kulszowa?

Co to jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest uszkodzenie krążka międzykręgowego. Prowadzi to do powstania wypukliny jądra miażdżystego i ucisku na nerw lub oponę twardą. Objawy: ból kręgosłupa promieniujący do kończyny, drętwienie, mrowienie nóg, osłabienie odruchów, ograniczenia ruchu.

czytaj dalej
Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Halluxy – czy można wyleczyć bez operacji?

Objawem jest deformacja dużego palca stopy. Często towarzyszy stan zapalny w okolicy stawu, pieczenie i ból w okolicy zniekształcenia. Rehabilitacja jest długotrwała i wymaga konsekwencji ale może być skuteczna jeśli zniekształcenie nie jest bardzo duże.

czytaj dalej
Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarstwo – dlaczego nie powinniśmy chodzić do kręgarzy!

Kręgarz nie jest profesjonalnym medykiem. Aby leczyć chorych trzeba mieć ogromna wiedzę zarówno z zakresu budowy człowieka, jak i mechanizmów fizjo- i patofizjologicznych. Kręgosłup to nasze czucie, chodzenie, samodzielność – nie pozwalajmy dotykać go niepowołanym osobom.

czytaj dalej
Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty – co to jest?

Stan zapalny przyczepów mięśni przy nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Dotyczy to najczęściej ścięgna lub przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka promieniowego krótkiego. Łokieć tenisisty paradoksalnie rzadko dotyczy graczy w tenis.

czytaj dalej